14.-20.3.2013 - Návštěva Španělska

14. až 20. 3. 2013 - Skupina šesti studentů Purkyňova gymnázia se v doprovodu 2 pedagogů zúčastnila projektového setkání se svými kamarády z partnerských škol ze Španělska, Portugalska a Polska. Týdenní akce byla tentokrát zaměřena na prezentaci sportů a her, které jsou v jednotlivých zemích nejvíce populární. Součástí časově náročného programu byly rovněž exkurze po celé Andalusii, zejména po historických areálech vybudovaných v období osídlení oblasti maurským obyvatelstvem. Celý článek a fotografie z akce níže...

skupina

Projekt „Togetherness” - studenti PGS ve Španělsku

Skupina šesti studentů Purkyňova gymnázia se v doprovodu 2 pedagogů zúčastnila projektového setkání se svými kamarády z partnerských škol ze Španělska, Portugalska a Polska. Naši studenti byli ubytováni v rodinách svých španělských protějšků v andaluském městečku Los Molares. Šlo již o třetí společnou akci (předchozí mítinky se uskutečnily v Česku a v Portugalsku), takže šlo často o pokračování předchozích přátelství, která byla v mezidobí udržována prostřednictvím sociální sítě Facebook.

Týdenní akce byla tentokrát zaměřena na prezentaci sportů a her, které jsou v jednotlivých zemích nejvíce populární. Součástí časově náročného programu byly rovněž exkurze po celé Andalusii, zejména po historických areálech vybudovaných v období osídlení oblasti maurským obyvatelstvem. Islámská architektura ve spojení s vysokými teplotami a zralými pomeranči, které padaly ze stromů, navozovaly atmosféru severní Afriky. Z té nás vrátily do reality jen neustále si prozpěvující španělské studentky, stejně jako improvizovaná výuka národního španělského tance „flamenco“. V tom slavili úspěch zejména naši mužští zástupci, konkrétně studenti Petr Adamec, Václav Šašinka a Jiří Sochor, kterým vysekla poklonu i samotná učitelka tance.

V průběhu projektového pobytu si studenti měli možnost projít město Córdoba s areály Medinat al Zahara a Mezquita, Granadu s arabskou čtvrtí i palácovým komplexem Alhambra, Sevillu s královským palácem Alcázar i katedrálu, v níž je pochován Kryštof Kolumbus. Studenti rovněž navštívili vesnici Montellano s farmou produkující špičkový olivový olej i město Utrera, kde si prošli střední školu se zaměřením na umění. Pobyt však utekl jako voda, takže po mírně dobrodružném cestování vlaky, taxíky, letadly a hororovou pražskou místní dopravou jsme rychlíkem Šohaj uháněli zpět na jihovýchod Moravy. A studentům zbyly pěkné vzpomínky na zemi plnou pohody, zároveň jim také přibyli další kamarádi ze zahraničních škol. Ověřili si, že komunikace v cizích jazycích, zejména v angličtině, je dnes nezbytností, a pochopili, že schopnost prezentovat se před lidmi v cizině je považována za velkou devízu. I v tom je smysl projektu „Togetherness“, který je podporován fondem programu Evropské unie „Comenius“.      

 

Fotografie z akce zde - 2013,14. až 20.3. - Výměnný pobyt našich studentů ve Španělsku

Akce dokumentů