Ekolympiáda 2014

1. 10. 2014, Ve středu proběhl ve Strážnici osmý ročník soutěže „Ekolympiáda“. Jedná se o celodenní soutěž s ekologickou tematikou pro žáky 2. stupně z okolních škol, kterou každoročně organizuje strážnické Purkyňovo gymnázium, nositel titulu Ekoškola. Článek o průběhu a fotografie po kliknutí na "více..."

fotografie

EKOLYMPIÁDA 2014 – 8. ROČNÍK

1. 10. 2014, Ve středu proběhl ve Strážnici osmý ročník soutěže „Ekolympiáda“. Jedná se o celodenní soutěž s ekologickou tematikou pro žáky 2. stupně z okolních škol, kterou každoročně organizuje strážnické Purkyňovo gymnázium, nositel titulu Ekoškola.

Letos své znalosti i dovednosti změřilo celkem sedm tříčlenných družstev ze základních škol (Veselí nad Moravou, Vnorovy, Strážnice, Prušánky) a osmiletých gymnázií (Hodonín, Strážnice).

Prvním úkolem byl nelehký znalostní test. Žáci dostali celé dvě stránky otázek nejen z biologie, ale také o vodě, ovzduší, odpadech, energii, dopravě atd. Zatímco v minulých letech soutěžící další část soutěže řešili v zámeckém parku, kde se nacházela stanoviště se spíše praktickými úkoly, byly letos stanoviště kvůli dešti rozmístěny po školní budově. A tak účastníci soutěže úkoly z oblasti zeměpisu, meteorologie, chemie, fyziky, ekologie a biologie řešili pod střechou.

Po absolvování všech šesti stanovišť měla družstva dvě hodiny na to, aby dokázala, že umí své ekologické znalosti kombinovat s tvořivostí i selským rozumem. Úkolem tohoto takzvaného projektu bylo sestavit návrh webových stránek pomyslné ekologické školy. Na výkrese o velikosti A3 měli rozplánovat webové stránky tak, aby byly atraktivní, obsahovaly různé ekologické vymoženosti školy a vypadaly i realisticky. 

Porota ve složení dva učitelé a dva žáci hostící školy byla překvapená, jak všechny týmy zvládly odevzdat velmi kvalitní práci. Některé by se po drobné úpravě daly používat na tvorbu skutečných internetových stránek!

Po sečtení získaných bodů za každou část soutěže se ukázalo, že nejsilnější bylo letos opět družstvo Církevní základní školy ve Veselí nad Moravou se 151 body. Na druhém místě (141 bodů) skončila základní škola Hutník, také z Veselí nad Moravou, třetí byla ZŠ Vnorovy (138 bodů). Díky spolupráci se Vzdělávacím a informačním střediskem Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou tyto školy dostaly do své knihovny nejen přírodovědné publikace, ale i dvě DVD. Hodnotný balíček si ale odnesli i ostatní soutěžící a každý žák dostal na cestu navíc i muesli tyčinku.

Jan W. Jongepier

tel. 728 220 082

mail: jongepie@gys.cz, jwj@email.cz

Akce dokumentů

Kategorie: