Projektový den č. 2 - Hostětín

10. 6. 2013, V pondělí navštívily třídy 2. A, 2. B a sexta malou obec Hostětín nedaleko Bojkovic, kde se žáci i dozorující učitelé seznámili s řadou ekologických projektů. Jednalo se o druhý projektový den na téma Zdravý životní styl a životní prostředí v regionu.

web2

web1

10. 6. 2013, V pondělí navštívily třídy 2. A, 2. B a sexta malou obec Hostětín nedaleko Bojkovic, kde se žáci i dozorující učitelé seznámili s řadou ekologických projektů. Jednalo se o druhý projektový den na téma Zdravý životní styl a životní prostředí v regionu.

Dopravili jsme se vlakem, což kvůli velikosti skupiny, přestupům a zpožděním nebyla ta nejjednodušší cesta. V Hostětíně jsme se rozdělili po třídách a seznamovali s pasivním domem, moštárnou, obecní výtopnou na dřevní štěpku, kořenovou čistírnou odpadních vod, přírodním sadem a sušírnou ovoce. Ke každému objektu poskytl pracovník Centra Veronica výklad a spolu jsme probírali výhody a nevýhody jeho řešení. U čističky dostala družstva žáků také za úkol z obrázků a popisků sestavit koloběh vody, což nebylo tak lehké, jak se zdálo. Po prohlídce byla ještě možnost ochutnat si biologický bulgur na způsob rizota, což využilo třináct sextánů a tři učitelé. Oběd si pochvalovali, i když některým chybělo maso.

A co bylo nejzajímavější? Těžko říct, protože každý si odnesl něco jiného. Někoho zajímala technická stránka výtopny nebo čističky, dalšího různé „finty“, jak pasivní dům získává a zachovává teplo, nebo jak přírodní sad podporuje užitečné živočichy (biodiverzitu). Hodně žáků domů také přivezlo papírovou tašku s hostětínskými mošty.

Více o ekologické obci Hostětín najdete na http://hostetin.veronica.cz/ekologicka-vesnice.

 Jan W. Jongepier

 

Akce dokumentů