Mezinárodní výměnný pobyt našich žáků ve Švýcarsku - Sekundarschule Andelfingen (3. - 12. 11.)

V sobotu večer 3. listopadu se vydalo 19 žáků z tříd kvinta a 2.A společně s naším učitelským doprovodem J. W. Jongepierem a M. Jamným na první část výměnného programu českých a švýcarských studentů...

...

Naše cesta vlakem a autobusem trvala celou noc a do městečka Andelfingen, kde se nachází naše partnerská Sekundarschule, jsme dorazili v neděli kolem 10 hod. dopoledne. Na nástupišti na nás čekalo krásné přivítání – studenti si s sebou vzali švýcarské vlajky a klasické alpské zvony. Seznámili jsme se a následně odjeli každý ke svým rodinám, kde jsme strávili zbytek dne.

Celý týden byl ve znamení poznávání našich švýcarských kamarádů, přírody i různých kulturních rozdílů. V pondělí jsme se setkali ve škole a pak šli na oficiální přivítání zástupců města v místním zámečku. V rámci krásných výletů jsme viděli impozantní vodopád Rheinfall u města Schaffhausen. Navštívili jsme také továrnu na čokoládu, kde jsme si oblíbili hlavně ochutnávku a taky výrobu a dekorování vlastní čokoládové tabulky. Odpoledne nás čekal kurz jódlování a následné vystoupení na náměstí města Appenzell.

Další den proběhla prohlídka Curychu, kde jsme se v menších skupinkách zapojili do hry Foxtrail, což je jakási městská pokladovka. V městě Luzern jsme shlédli legendární Löwendenkmal, muzeum ledovců a nejstarší dřevěný most Evropy – Kapellbrücke.

Po výjezdu zubačkou jsme si užili krásný výhled na hory z vrcholu Pilatus (2128 m).

Páteční dopoledne nám Švýcaři připravili vědomostní kvíz a volejbalový zápas v prostorách Andelfingské školy. Večer byla pro nás, naše partnery a jejich (ten týden i naše) rodiče připravena klasická večeře plná výborných specialit. Zde jsme měli možnost ukázat, co jsme se za týden naučili – společně jsme zpívali Holku modrookou a jednu švýcarskou písničku. Víkend již byl bez programu, a tak jsme ho strávili s rodinami a kamarády.

V neděli večer jsme se znovu sešli na vlakovém nádraží v Andelfingenu a vzpomínali, jak jsme byli na začátku týdne nervózní, jak hezký a pestrý týden jsme prožili. Loučení bylo těžké.

Moc děkujeme všem – vedení škol, učitelům i rodinám za týden, z kterého si odnášíme lepší znalost a komunikaci v angličtině, spoustu zkušeností i nové přátele, na které už se těšíme v dubnu zase v naší zemi.

Magdalena Lžičařová

FOTOGRAFIE

Akce dokumentů

Kategorie: