Návštěva studentů z partnerské školy ze Srbska

28.4.-2.5., Purkyňovo gymnázium navštívili poprvé v historii žáci a učitelé z výběrového gymnázia Mitrovačka gimnazija se sídlem v historickém srbském městě Sremska Mitrovica. Naše školy mají velmi podobný vzhled i spoustu historických paralel, protože obě byly založeny v 19. století na území habsburské monarchie. Zajímavostí je, že žáci, kteří navštívili naši školu, jsou vyučováni ve většině předmětů pouze v anglickém jazyce, takže jejich návštěva znamenala i cenný jazykově komunikační přínos pro naše žáky...

fotografie z návštěvy

Návštěva studentů z partnerské školy ze Srbska

Purkyňovo gymnázium navštívili poprvé v historii žáci a učitelé z výběrového gymnázia Mitrovačka gimnazija se sídlem v historickém srbském městě Sremska Mitrovica. Naše školy mají velmi podobný vzhled i spoustu historických paralel, protože obě byly založeny v 19. století na území habsburské monarchie. Zajímavostí je, že žáci, kteří navštívili naši školu, jsou vyučováni ve většině předmětů pouze v anglickém jazyce, takže jejich návštěva znamenala i cenný jazykově komunikační přínos pro naše žáky.

Týdenní program začal v pondělí 28. dubna. Přivítání obstarala cimbálová hudba Purkyňova gymnázia pod vedením skladatele a vyučujícího naší školy magistra Víta Trumpeše. Během nabitého programu se seznámili nejen se zajímavými místy města Strážnice, ale také s blízkým regionem (Hodonín, Lučina, Kněždub). Kromě náročné pěší túry v Bílých Karpatech naši hosté absolvovali i celodenní výlety do Brna, kde navštívili hrad Špilberk, nákupní centrum Vaňkovka i Starou radnici. Při návštěvě Staré radnice se rovněž stali součástí živého vysílání rádia Frekvence 1, kde je do svého programu díky svým improvizačním schopnostem zapojil moderátor Ruda z Ostravy. Další den navštívili Velehrad, místo spojující historii obou našich národů, ale také ZOO Lešná. Zaujalo je rovněž město Zlín, kde se seznámili s baťovskou architekturou a porovnali se vzhledem bývalé Baťovy pobočky v srbském městě Borovo.  

Týden však uplynul a žáci i učitelé se rozloučili s paní ředitelkou naší školy PhDr. Jaroslavou Večeřovou i celou naší školou, ale zejména s hostitelskými rodinami. Mnozí žáci navázali silná přátelská pouta, která chtějí vzájemnými návštěvami prohlubovat i mimo rámec školy. Jsme rádi, že se nám podařilo založit tradici, která bude pro naši školu do budoucna kulturním i jazykovým přínosem.  

Akce dokumentů

Kategorie: