Cesta za miliardou hvězd

26.4.2016 se septima vydala do Hvězdárny a planetária Brno na Cestu za miliardou hvězd. O tom, že exkurze v účastnících zanechala velký dojem se můžete dočíst po kliknutí na "více..."

Cesta za miliardou hvězd

26.4.2016 se septima vydala do Hvězdárny a planetária Brno na Cestu za miliardou hvězd.

Žáci se mohli seznámit se způsoby, jak se měří vesmír, navštívili také místa vzdálená desítky světelných let. Poznali podobu naší Galaxie i polohu Sluneční soustavy. Viděli, jak hvězdy vznikají a jak zanikají. A nakonec se spolu s kosmickou observatoří GAIA vydali vstříc novým dobrodružstvím. Součástí představení byla prohlídka hvězdné oblohy, ukázka jasných hvězd a nejznámějších souhvězdí.

Po krátké pauze měli žáci možnost zúčastnit se v prostorách hvězdárny velmi zajímavé přednášky k 30. výročí černobylské jaderné havárie. Tento projekt pro nás připravil pan Pavel Váňa, žák předposledního ročníku Gymnázia J.G.Mendela Brno, který pobýval v místech černobylské tragédie a v městečku Pripjať a odvezl si odsud mnoho zážitků i filmového materiálu. Byli jsme fascinováni tím, jakým způsobem tento mladý budoucí vědec zpracoval toto téma. Mnohokrát děkujeme za prezentaci a přejeme mu mnoho úspěchů ve studiu a dalším bádání.

Odpoledne v brněnské hvězdárně se velmi vydařilo. Doporučuji všem učitelům, kteří tyto stránky pročítají, aby se svými žáky Hvězdárnu a Planetárium Brno navštívili. Jejich pořady vychází z věku, propagují kritický způsob myšlení a praktické aplikace vědeckého poznání v reálném životě, pozitivně motivují, jsou srozumitelné a interaktivní.

Vesmír je úžasné místo pro život. Díky Hvězdárně a planetáriu Brno se v něm neztratíme.

 Zapsala: Ludmila Mezuliáníková

Akce dokumentů

Kategorie: